Northallerton Camera Club

NORTHALLERTON

CAMERA CLUB

Search Website:

 

COMPETITIONS

For details of the rules and guidance for our Annual Exhibitions and other Competitions throughout the year
please use this link to our "Information & Knowledge Base Page"

 

MEMBER'S NIGHT "OPEN" COMPETITION

On Monday 19th October 2020 the club presented the results of the first of this season's Member's
Night Competitions. 
As is the tradition the subject was "OPEN".  However due to the ongoing Corona Virus
pandemic this year's competitions will be held with only PDI Sections.  In the event there were 59 enrties and
the judge was our own members, Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB HonPAGB. 
Detailed results will be circulated to all members along with brief comments by the Judge.
On this page we are publishing all the images that recieved an award tonight. 

The results were as follows

First Place & Winner of the Competition:-
2010-01-mnopen-Roseate-Spoonbill-pk.jpg

"Roseate Spoonbill" by Patricia Kearton LRPS DPAGB


Jointly in Second Place:-
2010-02-mnopen-Stormy-Seas-at-Seaham-pnewy.jpg

"Stormy Seas at Seaham" by Paul Newey

2010-02-mnopen-Kingfisher-Launch-jrw.jpg
"Kingfisher Launch" by John Webster ARPS MPAGB

Jointly in Third Place:-
2010-03-mnopen-Gladioli-pcayton.jpg

"Gladioli" by Paul Cayton
Also Jointly "Best Entry in the Intemediate Class"


2010-03-mnopen-Winskill-Hawthorn-dsnowdon.jpg
"Winskill Hawthorn" by David Snowdon
Also Jointly "Best Entry in the Intemediate Class"


2010-03-mnopen-Cuckoo-Landing-jrw.jpg
"Cuckoo Landing" by John Webster ARPS MPAGB

Highly Commended Certificates were Awarded to:-
2010-04-mnopen-Rabbit-on-lookout-pk.jpg

"Rabbit on Lookout" by Patricia Kearton LRPS DPAGB

2010-04-mnopen-Rannoch-Winter-cjm.jpg
"Rannoch Winter" by Chris Morton DPAGB

2010-04-mnopen-Ghost-Town-Ghosts-tnk.jpg
"Ghost Town Ghosts" by Trish Newey-King

2010-04-mnopen-Isolated-pp.jpg
"Isolated" by Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB

Best Entry in the "Club Class":-
2010-05-mnopen-Raining-again-awood.jpg

"Raining Again" by Amanda Wood



October 2020



 

 

 

 

2020 ANNUAL PRINT EXHIBITION

Due to the Corona Virus Pandemic this year's Annual Exhibition evenings, including that for the
Annual Print Exhibition, were cancelled. As usual members had been permitted to enter up to 4 Prints and the
judge was John Williams EFIAP/b MPSA DPAGB, from Penrith & Dist CC. We thank him for his efforts,
which are greatly appreciated. Published here are all the main results from exhibition. 
Fully detailed results have been forwarded by email to all members 

Please use this link to view the photographs of the Trophy Winners of the Annual Exhibition


Club Class for the "Bob Robinson Cup"
1st:- Cathy Earle, with "The Dribbling Squirrel"
2nd:- Amand Wood with "The Patriach"
3rd:- Sturat Goldie with "On the Edge"
Highly Commended:-  Stuart Goldie with "Four in Hand"
 

Intermediate Class for the "Oak Plaque"
1st:- Paul Cayton, with "A Flock of Seagulls"
2nd:- Tris Newey-King with "Ghost Town Relics"
3rd:- Richard Collier with "Winston's Cigar"
Highly Commended:- Richard Collier with "Runswick Bay" 
 

Open Pictorial Section for the "Tom Cross Silver Salver"
1st:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB, with "Nicola"
2nd:- Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB APAGB with "Storm Light Over Silton"
3rd:- Paul Cayton with "Warnscale Bothy"
Highly Commended:- Eddie Bishop with "The Washerwoman" 
 

Open Portrait Section for the "Mowbray Salver"
1st:- Eddie Bishop with "Victorian Man with Pipe"
2nd:- Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB APAGB with "Down But Not Out"
3rd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Blake"
Highly Commended:- Dave Beadle ARPS with "Scholl Kids"
 

Open Record Section for the "Deakin Trophy"
1st:- David Lock with "The Laundry, Charlecote"
2nd:- Paul Newey with "St Patrick's Church"
3rd:- Richard Collier with "Sir Richard Conyers"
Highly Commended:-
Eddie Bishop with "Victorian Parlour"
Paul Cayton with "Sand and Rock"


Open Monochrome Section for the "Smith Dodsworth Trophy"
1st:- Dave Beadle ARPS with "Night Time Hunter"
2nd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Terpsichore"
3rd:- Eric Hall with "Subway"
Highly Commended:-  
Cathy Earle with "The Foraging Badger"
Paul Newey with "Left Behind"


Open Action Section for the "Salisbury Salver"
1st:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Powder Dancers"
2nd:- Miles Langthorne DPAGB APAGB with "Close Encounter"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "After the Catch"
Highly Commended:- 
Eric Hall with "Pedal Power"
Miles Langthorne DPAGB APAGB with "Aquatic Fanatic"
 

Open Nature Section for the "Martin Cup"
1st:- Dave Beadle ARPS with "An Eye for an Eye"
2nd:- Paul Cayton with "Autumn Leaves"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "Bee-Eater Take-Off"
Highly Commended:-
Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB APAGB with "Grey Crowned Cranes in Step"

 

(March 2020)







2020 ANNUAL PROJECTED DIGITAL IMAGE EXHIBITION

Due to the Corona Virus Pandemic this year's Annual Projected Image Exhibition evening,
into which members are permitted to enter up to 4 PDI was cancelled. The Judge for the competition
was Gerald Chamberlin EFIAP DPAGB, from Morton PS, and we thank him for his efforts,
which are greatly appreciated. Published here are all the main results from Exhibition. 
Fully detailed results have been forwarded by email to all members 


Please use this link to view the photographs of the Trophy Winners of the Annual Exhibition


Club Class for the "Neesam Cup"
1st:- Cathy Earle, with "I Think I'm Attractive"
2nd:- Stuart Goldie with "Wet and Very Wild"
3rd:- Cathy Earle with "Hummingbird Hawkmoth"
Highly Commended:-  Amanda Wood with "Biding our Time" and "U Bien Bridge"
 

Intermediate Class for the "Hall Cup"
1st:- Richard Collier, with "Snow, near Reeth"
2nd:- Paul Cayton with "Black and White and Colour"
3rd:- Trish Newey-King with "Garden on the 63rd Floor"
Highly Commended:- Richard Collier with "Saltburn Pier" 
 

Open Pictorial Section for the "Milnes Cup"
1st:- Chris Morton DPAGB, with "Windermere Morn"
2nd:- Patricia Kearton LRPS DPAGB with "Santorini Sunset"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "Sea Ice at Dawn"
Highly Commended:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Pure Beauty" 
 

Open Portrait Section for the "Brompton Salver"
1st:- Pauline Pentony ARPS AFIAP MPAGB with "Beaux Yeux"
2nd:- Paul Newey with "Malcolm"
3rd:- Eddie Bishop with "Jemma"
Highly Commended:- Eric Hall with "Fruit Seller"
 

Open Record Section for the "Romanby Salver"
1st:- John Webster ARPS MPAGB with "Porto's Oldest Cathedral"
2nd:- Stepen Byard EFIAP EPSA DPAGB with "New Severn Bridge "
3rd:- David Lock with "St Mary's Church, Tetbury"
Highly Commended:- Eric Hall with "Stockton Fountain at Dusk"


Open Monochrome Section for the "Geoff BurdisTrophy"
1st:- Chris Morton DPAGB with "Osprey with Trout"
2nd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Grace"
3rd:- David Beadle ARPS with "He's Behind You"
Highly Commended:-  David Lock with "I Can't Fathom This"


Open Action Section for the "Maltby Rose Bowl"
1st:- Chris Morton DPAGB with "In the Loop"
2nd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP with "Frenzy"
3rd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Shock Wave"
Highly Commended:- David Beadle ARPS with "Bird and Prey"
 

Open Nature Section for the "Yeoman Cup"
1st:- Patricia Kearton LRPS DPAGB with "Cheetah Chase"
2nd:- Cathy Earle with "Tussling with an Eel"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "Green Woodpecker"
Highly Commended:- Patricia Kearton LRPS DPAGB with "European Roller Food Pass"

 

(March 2020)